środa, 20 lutego 2013

Europejskie Dni Dziedzictwa 2008


"Od ojcowizny do Ojczyzny"


Edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w roku 2008 przygotowana została przez Gimnazjum nr 1 w Jaworze przy współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego „ Księstwo Jaworskie”. W holu gimnazjum we wrześniu prezentowana była wystawa fotograficzna o Jaworze od czasów księstwa piastowskiego, przez okres wojenny do współczesnej rozbudowy. Towarzystwo zaprezentowało zdjęcia strojów ludowych z tych terenów Polski, z których pochodzi najwięcej jaworzan. Uczniowie z Klubu Młodego Regionalisty przygotowali ekspozycje o powojennej migracji Polaków na tereny powiatu jaworskiego bogate w pamiątki, dokumenty i zdjęcia. 
W ramach Dni Dziedzictwa 19 września 2008 w Sali Rajców odbyło się spotkanie młodzieży z przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Madejem. Uczennice naszego gimnazjum: Alicja Borowiecka i Żaneta Ignatiuk zaprezentowały zebranym przygotowane przez siebie i innych uczniów projekty multimedialne. Dwa z nich dotyczyły modernizacji Basenu Miejskiego w Jaworze, a trzeci rozbudowy i uatrakcyjnienia ośrodka „Jawornik”. Projekty zostały wykonane w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie pod kierunkiem nauczycielki Aldony Łapińskiej. 25 września wystawę odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 8 oraz z Przedszkola nr 4, prezentując własny zespół w pięknych strojach z lajkonikiem. Występ zespołu przygotowały nauczycielki: Iwona Subocz i Iwona Reczuch. Oprócz 450 uczniów Gimnazjum nr1 wystawę obejrzały także cztery klasy z Gimnazjum nr 2, Szkoły Podstawowej nr1, klasa trzecia ze Szkoły Podstawowej nr 5 oraz rodzice gimnazjalistów, którzy wzięli udział w jej przygotowaniu. Młodzież wysłuchała prelekcji nauczycielki Doroty Ziętek na temat repatriantów i przesiedleńców. 
Podsumowanie Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku miało miejsce 26 września w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu z udziałem marszałka województwa dolnośląskiego. Organizatorzy jaworskiej edycji otrzymali podziękowania oraz nagrody rzeczowe w postaci książek i płyt z muzyką ludową, które wzbogacą zbiory biblioteki Gimnazjum nr1 w Jaworze. Eksponaty z wystawy pozostaną w gimnazjum jako pomoce naukowe. Wielki wkład w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznej edycji włożyli nauczyciele: Dorota Ziętek, Mariola Kobylska, Aldona Łapińska oraz Janina Podhorska- dyrektor Gimnazjum nr 1. Ze strony Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego „Księstwo Jaworskie” w przygotowaniu imprezy wzięli udział: Bogdan Krupa i Piotr Pacak. 
Uczniowie, którzy przygotowali swoje projekty do wystawy „ Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny” to: Dariusz Otoka, Paulina Wiernicka, Joanna Żebrowska, Jakub Dydak, Patryk Sutor, Alicja Borowiecka, Barbara Dziadkowiec, Dominika Michalkiewicz, Marzena Tamioła, Michał Kostulski, Michalina Dębska, Tomasz Wilczak, Mateusz Kobylski, Izabela Hawro, Jagoda Skwarek, Sandra Krząstek, Katarzyna Krząstek, Magdalena Rzeszutek, Aleksandra Ziętek, Tomasz Krzemień, Karolina Stanisławiec, Żaneta Ignatiuk, Wojciech Kołodyński i Jakub Batogowski. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz