środa, 20 lutego 2013

Europejskie Dni Dziedzictwa 2010

Od lewej: Piotr Pacak, Bogdan Krupa - prezentacja zabytkowych żaren..


"Od pomysłu do przemysłu"

Temat tegorocznej edycji „Od pomysłu do przemysłu” Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Księstwo Jaworskie” i Gimnazjum nr 1 w Jaworze zrealizowały dwutorowo – jako wykład „Średniowieczna jaworska Młynówka” oraz wystawę „Od pomysłu do przemysłu”. Wykład odbył się 17 września o godz. 10 w sali odczytowej Muzeum Regionalnego w Jaworze. Dla uczniów z Gimnazjów nr 1 i 2 (klasa 3b Joanny Adamskiej z „dwójki” oraz klasy 1b Lidii Struzik i 3a Doroty Ziętek z „jedynki” − w sumie ok. 70 osób) prowadzili go prezesi „Księstwa Jaworskiego” – Bogdan Krupa i Piotr Pacak.
Tematem była historia i znaczenie gospodarcze kanału Młynówki. Wykład rozpoczął się od przedstawienia spraw najprostszych – jak w dawnych wiekach zbierano zboże (jak wyglądał snopek), jak młócono cepem itd. Dzięki zabytkowym żarnom, wypożyczonym na tę okazję przez Wiesława Borkowskiego, gimnazjaliści mogli zobaczyć jak młynarze pracowali w epoce przed zastosowaniem koła wodnego. B. Krupa przedstawił również przebieg Młynówki, ilustrując to licznymi zdjęciami jej współczesnych reliktów. Wielką ciekawostką było zaprezentowanie przy tej okazji kopii panoramy Jawora z poł. XVIII wieku, autorstwa Wernera.
Piotr Pacak w swojej części wykładu opowiedział o historii powstania Młynówki i tym, jak wpłynęła ona na gospodarczy rozwój dawnego Jawora. Przedstawił również artykuł „Chleb” z Encyklopedii Staropolskiej Z. Glogera – przy takich okazjach warto czasem pamiętać nie tylko o małej, ale i dużej Ojczyźnie...
Drugą część jaworskich Europejskich Dni Dziedzictwa zrealizowali uczniowie drugich i trzecich klas Gimnazjum nr 1, tworząc pod opieką Doroty Ziętek wystawę poświęconą historii wynalazków przełomu XIX i XX wieku. Na wykonanych przez uczniów planszach poglądowych znalazły się między innymi historia samochodu, pralki, lodówki, agrafki, ciężarówki oraz lokomotywy. Osobna plansza poświęcona była historii jaworskiej cukrowni – najstarszego zakładu przemysłowego na terenie naszego miasta. Jak podkreśla Dorota Ziętek, tegoroczny projekt cieszył się wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem gimnazjalistów. Organizatorzy jaworskiej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa dziękują dyrekcji Muzeum Regionalnego za udostępnienie sali odczytowej oraz pomoc techniczną. Dziękujemy również Wiesławowi Borkowskiemu za wypożyczenie zabytkowych żaren.


Prelekcja P. Pacaka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz