czwartek, 21 lutego 2013

Europejskie Dni Dziedzictwa 2009


"Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz"


Przedmieście legnickie w połowie XVIII wieku - fragment kopii Panoramy Wernera ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaworze. Numerem 15 oznaczona Brama Legnicka. 21 to Pałac Agnieszki. Numer 2 to budynki parafii Św. Marcina, a pod 16 widnieje ruina dawnej kaplicy cmentarnej (obecnie jest to teren Gimnazjum nr 2.

Europejskie Dni Dziedzictwa w 2009 roku przygotowały w Jaworze wspólnie Gimnazjum  nr  2 (prowadzącą projektu z tej strony była Dorota Ziętek) oraz Towarzystwo Społeczno – Kulturalne „Księstwo Jaworskie”. Zgodnie z tematem EDD opracowaliśmy serię plansz edukacyjnych poświęconą historii średniowiecznych fortyfikacji na terenie Europy. Od 12 września była ona wystawiona na pierwszym piętrze Gimnazjum  nr 1.  Przedstawiliśny na tych planszach jak wyglądało średniowieczne miasto (na przykładzie francuskiego Carcasonne – jedynego w pełni zachowanego średniowiecznego miasta w Europie).  Średniowieczne miasta miały własne siły zbrojne – dołączono więc plansze przedstawiającą uzbrojenie i wyposażenie miejskiej piechoty z XIV wieku (tzw. drabów).  Przedstawiono także rozwój zamku rycerskiego: od niewielkiej, drewnianej wieży po pełnowymiarową, kamienną lub ceglaną fortecę z potężnymi murami. 
Zamek jak wiadomo musi mieć obrońców. Na wystawie znalazły się więc plansze pokazujące rozwój rycerskiego ekwipunku od X do końca XV wieku.  Tę część ekspozycji zamykały dwie plansze związane już bezpośrednio z Jaworem. Pierwsza przedstawiała plan miasta z początku XIX wieku z zaznaczonymi dwiema liniami murów obronnych oraz czterema bramami.  Druga to panorama Jawora z połowy XVIII wieku autorstwa F. B. Wernera. Pokazywała ona nasze miasto „z lotu ptaka” ponad 250 lat temu. Kolorowa kopia tej unikatowej panoramy znajduje się w zbiorach jaworskiego Muzeum Regionalnego.
Drugą część ekspozycji wypełniły plansze poświęcone jaworskim fortyfikacjom, przygotowane przez uczniów „dwójki”: Roberta Bauera, Jakuba Batogowskiego, Izabelę Hawro, Patrycję Iwanow, Mateusza Kobylskiego,  Remigiusza Kropiwnickiego, Katarzynę Krząstek, Dominika Michalkiewicza, Dariusza Otokę, Patrycję Rajnert, Grzegorza Zakrzewskiego i Joannę Zatorską.
16 i 17 września uczniów Gimnazjum nr 1 oprowadzał po wystawie Piotr Pacak z Księstwa Jaworskiego, opowiadając o historii przedstawianej na planszach.  W piątek 18 września w związku z wystawą odbył się w „jedynce” Dzień Średniowiecza – stroje i muzyka”. Prowadzącym był Jakub Dydak, pomagały mu przebrane w historyczne stroje Sandra Krząstek oraz Aleksandra Ziętek. Podkład muzyczny przygotował Wojciech Kołodyński.
Wszystkie plansze wykonane na potrzeby tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pozostaną jako pomoc naukowa w Gimnazjum nr 1

List gratulacyjny od Marszałka
Województwa Dolnośląskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz