wtorek, 5 marca 2013

Atrakcje turystyczneNie ulega najmniejszej wątpliwości, że Jawor jest atrakcyjnym miastem zabytkowym. Takim też był w przeszłości. Wydają się o tym świadczyć zarówno opracowania poświęcone jaworskim zabytkom, sporządzane w przeszłości liczne plany miasta, duża liczba obiektów i miejsc przedstawianych na przedwojennych widokówkach oraz wiele panoram miasta. Zadziwiająco dużo było też w przedwojennym Jaworze hoteli, zajazdów i restauracji. Co może przyciągać do Jawora? Poznaj główne zabytki i atrakcje Jawora, które dzięki roztropności naszych poprzedników przetrwały do dzisiaj.

Trzynaście atrakcji Jawora - musisz to zobaczyć!
1. Kościół Pokoju - zabytek z Listy Dziedzictwa Światowego UNESCO.
2. Kościół Św. Marcina - piękny przykład gotyckiej architektury sakralnej, 9 co do wielkości XIII wieczny kościół w Polsce.
3. Fortyfikacje miejskie - unikalne relikty dawnych umocnień:
Międzymurze - dwie linie murów z zachowanym odcinkiem fosy (jedyny taki kompleks na Dolnym Śląsku),
Zamek Anioła - XVI wieczna basteja, największa na Dolnym Śląsku,  z zespołem 6 krzyży pokutnych (największy w regionie).
Mur obronny  z XIII wieku między ul. Legnicką i Poniatowskiego - z zachowanym częściowo blankami i chodnikiem strzeleckim.
4. Dzielnica Żydowska - część Starego Miasta między ul. Klasztorną i Żeromskiego z kaplicą Św.Wojciecha - przebudowaną średniowieczną synagogą, jedną z najstarszych na Dolnym Śląsku.
5. Zespół poklasztorny Bernardynów - XV wieczny klasztor z kościołem będący obecnie siedzibą Muzeum Regionalnego.
6.Sala Rajców - pięknie zdobiona, neogotycka Sala Rajców (miejsce obrad Rady miejskiej) zdobiona jest witrażami, wykonanymi w 1895 roku przez Berliński Instytut Malarstwa na Szkle.
7. Teatr Miejski  - Teatr Miejski to przede wszystkim profesjonalnie wyposażona, jedna z najładniejszych na Dolnym Śląsku, sala teatralna, będąca niegdyś sceną Prowincjonalnego Teatru Dolnego Śląska. 
8. Rynek - jeden z największych średniowiecznych Rynków w Polsce, z częściowo zachowaną zabytkową zabudową. 
9. Wieża Strzegomska - zabytek średniowiecznych fortyfikacji Jawora.
10. Renesansowe portale kamienic mieszczańskich. Zespół trzech obiektów tego typu należy do najciekawszych na Dolnym Śląsku.

Oprócz zabytków polecamy także współczesne obiekty i imprezy. 
  
Kryta pływalnia"Słowianka" wyposażona min. w zjeżdżalnię, jacuzzi .
Jaworskie Koncerty Pokoju - cykl koncertów dla miłośników muzyki poważnej w jaworskim Kościele Pokoju. 
Targi Chleba - cykliczna impreza na przełomie sierpnia i września.   

Na okrasę masz dary natury, znajdujące się tuż za Jaworem. Są nimi wspomniany Sudecki Uskok Brzeżny, i związany z nim dawny wulkanizm oraz Wąwóz Myśliborski.
Możesz obejrzeć to z daleka lub z bliska, poruszać się po wspomnianym terenie pieszo albo rowerem. Zobacz to, uruchom wyobraźnię, wywołaj w sobie dreszczyk emocji. I chociaż nie wszystkie z opisanych atrakcji są w idealnym stanie lub łatwo dostępne, nie zrażaj się tym - ma to dodatkowy posmak przygody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz